NOCO GENPRO10X3: 3-Bank 30 Amp Marine On-Board Battery Charger
PART NUMBER: GENPRO10X3
zoom photos NOCO GENPRO10X3: 3-Bank 30 Amp Marine On-Board Battery Charger
Share this item
PART NUMBER: GENPRO10X3
Free Ground Shipping to Lower 48 States *
Link copied to clipboard
Visa
mastercard
discover
american express
PayPal
OR
  • Spark-Proof Hookup
  • Reverse Polarity Protected
  • Battery Charge Level Indicator
  • 3-Year Warranty
  • Part Number: GENPRO10X3
Overview
The charger features the following charging modes:
  • 12v Mode: Meant for charging Wet Cell, Enhanced Flooded, Maintenance-Free and Calcium Batteries.
  • 12v AGM Mode: Meant for 12v AGM Batteries.
  • 12v Repair Mode: An advanced battery recovery mode to repair old, idle, or stratified batteries.
Features
  • 100% completely sealed and waterproof design rated at IP68.
  • Spark-Proof Hookup
  • Reverse Polarity Protected
  • Charge Batteries down to 0v with Force Mode.
  • Repair Mode - Attempts to repair old, idle, and stratified batteries.
  • 3-Year Warranty
Technical Specifications
  • Dimensions (LxWxH): 10.5 x 8.1 x 2.8 in
  • Weight: 13.43 lb
  • AC Input Range: 120-240 VAC
  • AC Input Volts Freq.: 50-60 Hz
  • Maximum AC Input Current: 500 Watts
  • Compatible System Voltage: 12v & 24v & 36v
  • DC Output Per Bank: 12v
  • DC Output Amps: 30 A
  • DC Output Amps Per Bank: 10A
  • Charging Voltage: Various
  • Back Current Drain: < 0.5 mA
  • Working Temperature: 0° to 50° C
  • Warranty: 3 Year
  • Shipping Weight: 16 lb
  • UPC: 046221190496
  • Made in: Vietnam
  • Manufacturer: NOCO
  • Manufacturer’s Part Number: GENPRO10X3
  • Model: GENPRO Series
This Product Replaces These Other Products
NOCO GEN3
Works In
Vehicles that GENPRO10X3 works in
Technical Specifications
  • Weight: 13.43 lb
  • AC Input Range: 120-240 VAC
  • DC Output Per Bank: 12v
  • DC Output Amps: 30 A
  • DC Output Amps Per Bank: 10A
  • Charging Voltage: Various
  • Back Current Drain: < 0.5 mA