Samlex SSW-350-12A: 12v 350 Watt Pure Sine Wave Inverter
PART NUMBER: SSW-350-12A
zoom photos Samlex SSW-350-12A: 12v 350 Watt Pure Sine Wave Inverter
Share this item
PART NUMBER: SSW-350-12A
Free Ground Shipping to Lower 48 States *
Link copied to clipboard
  • Comes with USB Charging Port
  • Battery Clamps Included
  • High Performance, High Surge Power
  • Cool Touch Surface
  • Part Number: SSW-350-12A
Overview
The SSW-350-12A Converts 12VDC to 120 VAC
Have additional questions?
Features
  • Comes with USB Charging Port
  • Battery Clamps Included
  • True Sine Wave Output for Sensitive Applications
  • "Soft Start" and "Low Interference" Technology
  • Circuit Protections: Thermal, Battery, Overload, Short Circuit, and Ground Fault
  • Cool Touch Surface
Technical Specifications
  • Dimensions (LxWxH): 7.87 x 6.10 x 2.24 in
  • Weight: 1.50 lb
  • DC Input Voltage Range: 10.5 - 15.3 VDC (± 0.3 VDC)
  • DC Input Voltage: 12 V
  • DC Input Current at Rated Load: 35A
  • DC Input Current at No Load: < 0.5A
  • AC Output Voltage: 115 VAC (± 5 VAC)
  • AC Output Frequency: 60 Hz (± 1 Hz)
  • AC Output Wave Form: Pure Sine Wave
  • Continuous Active Output Power: 350W
  • Maximum Active Surge Power (Less Than 1 Sec): 700W
  • USB Charging Port (+5 VDC, 500 MA): Yes
  • Low Input Voltage Warning Alarm: 11.0 VDC ± 0.3 VDC
  • Low Input Voltage Input Shutdown: 10.5 VDC ± 0.3 VDC
  • High Input Voltage Shutdown: 15.3 VDC ± 0.3 VDC
  • Protection - Groud Fault/Overload/Short Circuit Shutdown: Yes
  • Over Temperature Shutdown: Yes
  • Cooling: 2-Speed Fan
  • Input Connection: Terminals with Thumb Screw (M4)
  • Output Connection: 2 x NEMA5-15R North American Receptacles
  • Compliance: Listed to UL Standard UL-458
  • Operating Temperature: 0˚C to 40˚C / 32˚F to 104˚F
  • Storage Temperature: -30˚C to 70˚C / -26˚F to 158˚F
  • Warranty: 2 Year
  • Shipping Weight: 4 lb
  • UPC: 622988073700
  • Made in: China
  • Manufacturer: Samlex
  • Manufacturer’s Part Number: SSW-350-12A
  • Model: SSW-350-12A
This Product Replaces These Other Products
Works In
Vehicles that SSW-350-12A works in
Technical Specifications
  • Weight: 1.50 lb
  • DC Input Voltage: 12 V